VARTOLU ALEVİLER BİRLİK VE DAYANIŞMA PLATFORMU

 

VARTOLU ALEVİLER BİRLİK VE DAYANIŞMA PLATFORMU

2. Hamurpet Alevi Kültür Şenliği Yapıldı

2. Hamurpet Alevi Kültür Şenliği Yapıldı.

Muş İli Varto İlçesi ve Bağlı Köyleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile İlçe Kaymakamlığının organize ettiği ‘2. Hamurpet Alevi Kültür Şenliği’ yapıldı. Hamurpet Gölünde düzenlenen şenliğe yoğun ilgi gösterildi

Varto’da ‘2. Hamurpet Alevi Kültür Şenliği’ düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Muş İli Varto İlçesi ve Bağlı Köyleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile İlçe Kaymakamlığının desteği sonucu organize edilen 2. Hamurpet Alevi Kültür Şenliği yapıldı. Hamurpet göllerinde yapılan şenliğe yoğun ilgi gösterildi. Büyük Hamurpet Gölü ovasında stantların kurulduğu etkinliğe Kaymakamı Ahmet Günaydın, Kültür Bakanlığı eski Genel Müdürü Kemal Soyer, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Veysel Fidan, Özel İdare Müdürü İmam Karahan, Muş İli Varto İlçesi ve Bağlı Köyleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Turan Çinar, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Varto Şubesi Başkanı Doğan Yılmaz, Pir Sultan Abdal Alibeyköy Şube Başkanı Hüseyin Güzelgül ile sanatçılar, Esra Öztürk, Kenan Çallı, Aşık Cem Malkoç, Soner Tepeli, Soner soyer, Fahrettin Yıldız, Tekin Pektaş, Hüseyin Acar ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Varto Semah Ekibi katıldı. Çok sayıda kişinin katıldığı şenlikte mahalli sanatçılar sahne alarak verdikleri konser ile katılımcıları adeta büyülediler.

 

“HAMURPET SOSYAL TESİS ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”

 

Düzenlenen şenliğe katılan Varto Kaymakamı Ahmet Günaydın, tüm katılımcılara teşekkür etti. Günaydın, yaptığı konuşmada: “Tüm hemşerilerime ve İstanbul ve diğer illerden gelen tüm hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Benim dönemimde katıldığım ikinci şenliğimiz.  Planladığımız hedeflediğimiz Hamurpet gölü Sosyal tesislerimiz projeleri 3 yıldır maalesef faaliyete geçiremedik. Çalışmalarımız devam ediyor yılacak değiliz. Bizimde söyleyeceğimiz birkaç kelamımız var bende bürokratım ama bizim de planladığımız Hamurpet projesi kapsamında bürokrasiden aksayan noktalarından yılmayacağız. Onların ihtiyaçlarını karşılayacak lavabolarından tutunda oturacak çay içilecek noktasına kadar bu projeleri yaşatmaya devam edeceğiz. Aksayan noktalarımız çok kendi adıma bu zorlukları aşmaya çalışacağız. Burayı arzu ettiğimiz şekilde bir hedef olarak önümüze koyduk bu hedefimize şu veya bu şekilde ulaşmaya çalışacağız.  Tüm katılımcılara saygılarımı sevgilerimi iletiyorum. Hayırlısıyla geldiniz, hayırlısıyla gideceğinizi temenni ediyorum” dedi.

 

“ŞENLİĞİN DEVAM ETMESİ İÇİN DESTEK BEKLİYORUZ”

 

Bu yıl 2. si düzenlenen Hamurpet Alevi Kültür Şenliği’nin açılış konuşmasını Muş ili Varto ilçesi ve Bağlı Köyleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Turan Çınar yaptı. Çınar, Hamurpet’in şenlik gölü haline gelmesini sağlayan herkese teşekkür ederek: “Muş ili Varto ilçesi ve Bağlı köyleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak gerçekleştirdiğimiz sürdürdüğümüz bazı çalışmalar var. Açılan bir alan var derneğimiz tarafından değerlendirilmiş, bu memlekette harcanan paralar bu yerde harcanabilinir. Projesi mimarımız Kemal Soyer tarafından çizilen bizim bu projemiz 3 yıldan beri belli noktalarda almamızı gereken desteklerin zaman aşımına uğratılmış ve gerekli desteklerin verilmediğini görmüş bulunmaktayız. Bunlara sizlerinde desteklerini istiyoruz. Bu güzel gölümüzün kıyısında şenlik gölü değil, başka zamanlarda da her gün ziyaret edileceği tüm dostlarımızla ve kardeşlerimizle buraya gelip burada muhabbet ve sohbet edeceğimiz bir alan oluşumu içerisindeyiz. Tüm halkların ve dostların tüm değerli halkımızla beraber Sayın Valimiz ve tüm daire amirlerimizle sürdürmemizin önemli olduğunu aktarmak istiyoruz. Buraya kadar gelen oluşumumuz çok zor oldu. Bizlere destek sunan her kese teşekkür ediyoruz” dedi.

 

“HAMURPET GÖLLERİNİN AĞAÇLANDIRILMASINI İSTİYORUZ”

 Hamurpet göllerine ulaşımın daha kolay hale gelmesi için yolların onarılması ve ağaçlandırma çalışmalarının yapılması talebinde bulunan Karaköy Köy Muhtarı Abdulbaki Satan, şenliklerle Hamurpet Göllerinin anlam kazandığını ifade etti. Köy Muhtarı Satan, yaptığı konuşmada; “Karaköy Köy Muhtarı Abdulbaki Satan ise, “Varto ilçemiz Hamurpet gölümüzde eski Muş Valimiz Erdoğan Bektaş ve İlçe Kaymakamımız Mehmet Yıldız ve Çevre Orman Müdürümüz Rıfat Nehir’in 2010 yılında 6 Haziran Dünya çevre ve orman gününde Hamurpet gölü şenliği düzenlemişti. Bu nedenle emeği geçen Valimiz Erdoğan Bektaş’a, Kaymakam Mehmet Yıldız ile Çevre Orman Müdürü Rıfat Nehire Huzurlarınızda teşekkür ederim. Bu gün bu şenlikte emeği geçen tüm Varto ilçesine bağlı bulunan dernek üyelerine de huzurlarınızda teşekkür ederim. Hamurpet gölümüz ve yaylalarımız daha önceden saklı kalmıştı. Yapılan bu şenliklerle Hamurpet gölümüzün varlığı ve burada bulunan bir nesnenin varlığı ortaya çıkmıştır. Yapılan etkinliklerle Hamurpet gölü etrafında bulunan köylerimize turist çekme ve turizme kazandırılması yönünde çalışmaların yapılmasını istiyorum. Daha önce yolu olmayan Hamurpet gölümüze asfalt yol çalışması yapılarak Karapınar köyüne kadar asfaltı gelmiş olup stabilizesi yapılan yolunda asfaltlanarak buranın turizme kazandırılması sağlanması gerekmektedir. Buranın daha ileride faaliyet yapması ve turizme kazandırılması açısında gerekli çalışmaların yapılmasını yetkililerden istiyorum. Köyümüz Karaköy sınırları içerisinde bulunan Hamurpet gölünün turizme kazandırılmasını istiyoruz. Bu gölümüzün ağaçlandırılmasını ve gölün suyunun değerlendirilerek ziraatımızın kullanılmasında olmak üzere kanalların yapılmasını, balıkçılığın hız kazandırılmasını istiyoruz. Bu nedenle bu konu üzerinde başta Sayın Kaymakamımız Ahmet Günaydın ile Muş Valimiz Sayın Ali Çınardan gerekli desteklerin verilmesini diliyorum. Emeği geçen her kese teşekkür eder saygılarımı sunarım ”dedi. Öte yandan gün boyu süren Şenlik yapılan konuşmaların ardında sanatçıların söyledikleri şarkılar ve türkülerden sonra semah ekibinin gösterimi ve halaylar ile sona erdi.

Yorum Yaz - Arşiv   1715 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret65254
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar2.32052.3298
Euro2.84842.8599
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 10° 6°
Saat

Faydalı Linkler